Jak správně vybrat trezor

Drobný movitý majetek jako jsou šperky nebo investiční zlato, případně důležité dokumenty, ale také např. zbraně je dobré přímo v domácnosti uchovávat v těžko přístupných zařízeních, jako jsou sejf nebo trezor. Chcete-li si pořídit některé z těchto zařízení pořídit, jeho výběr závisí nejen na velikosti, ale především na zabezpečovacích prvcích, které odpovídají kýženému efektu. Primárně je ovšem nutné trezor či sejf vybírat podle toho, jak velký majetek do něj chcete ukládat a kolik prostoru by měl maximálně zaujmout.

Výběr trezoru podle velikostních parametrů

Pokud plánujete ukládat drobné šperky nebo cennosti, je ideální volbou menší sejf, který je možné zakomponovat do běžného nábytkového vybavení (skříň, stavební otvor). Výhodou sejfů je možnost zvýšení jejich bezpečnosti právě menší velikostí a možnosti utajení jejich přítomnosti. Způsob zabezpečení obvykle využívá elektronického zámku nebo kombinace mechanického a elektronického systému. V porovnání se sejfem nabízí trezory mnohem větší variabilitu, co se týká velikosti, odolnosti i typů zabezpečovacích prvků. Trezory jsou obecně větší a navrhují se jako:

  • trezory vhozové – umožňující vkládání cenností nebo dokumentů bez nutnosti jejich otevření
  • trezory pro zabudování do konstrukcí – jež jsou vždy alespoň z jedné strany chráněny přímo nosnou konstrukcí budovy a dosahují tak lepší postranní bezpečnosti
  • trezory stojící samostatně – u nichž bývá často zabezpečení dosaženo vlastní konstrukcí o větší hmotnosti či technologickým řešením
  • trezory na zbraně – dodávané v různých normativních třídách bezpečnosti

Trezory a jejich uzamykání

Druhým významným parametrem při rozhodování o koupi konkrétního typu trezoru by měl být systém zámků. Zde je nutné se orientovat především na to, jaký systém uzamykání zvolíte, a zda vám stačí, že je možné provést otevření trezoru bez klíče. V tomto případě existuje několik variant zahrnujících buď kombinaci různých typů zámků, které je nutné využívat současně, nebo se mohou vzájemně alternovat. Také je dobré si zjistit, zda je možné provést nouzové otevření trezoru bez jeho výrazného poškození.