Jak zabezpečit vstupní dveře

Vchodové dveře do objektu případně vstupní dveře do bytu představují jeden ze základních zabezpečovacích prvků, který ovlivňuje úroveň ochrany majetku celé budovy nebo obytné jednotky. Způsob, jakým je řešeno zabezpečení vstupních dveří, tak lze vedle specifik ostatních stavebních otvorů a jejich přístupnosti považovat za jeden z nejdůležitějších faktorů, které zabrání vstupu případnému nezvanému návštěvníku. Základem správného zajištění vstupních dveří je tak využití technologických prvků, které ztěžují jejich otevření.

Technologie zabezpečení vstupních dveří

Při volbě vhodných prvků zabezpečení vstupních dveří je nutné se orientovat na jejich jednotlivé funkční části. V tomto ohledu je tedy třeba nalézt optimální řešení vstupních dveří, jež nabízí odpovídající zabezpečení prostřednictvím:

  • pevnosti a odolnosti materiálu dveřního křídla
  • provedení zárubní
  • úroveň bezpečnosti kování
  • typ vložky
  • doplňující zabezpečovací prvky

Materiál dveřního křídla

Pokud chcete dosáhnout dostatečného zabezpečení dveří, je potřeba pro vstupní dveře využívat takového materiálového řešení, které jim poskytne dostatečnou odolnost. Vhodnou úrovní bezpečnosti se vyznačují dveře obsahující kovové konstrukční prvky – jedná se o dveře s ocelovým rámem, případně dveře z celokovovou vrstvou.

Pevné zárubně

Nezbytným předpokladem dobrého zabezpečení vstupních dveřích jsou pevné a odolné zárubně. Ty by měly být vhodným způsobem zabudovány do konstrukce stavebního otvoru a opatřeny masivními závěsy omezujícími vysazení dveří.

Kování a vložka

Zvýšení úrovně zabezpečení vstupních dveří je možné dosáhnout také bezpečnostním kováním a vhodnou – ideálně cylindrickou – vložkou. Bezpečnostní kování je konstruováno tak, aby minimalizovalo riziko odstranění vložky. Samotná cylindrická vložka, zvláště pokud je vyšší bezpečnostní třídy, představuje velmi účinnou překážku vloupání, jelikož ji není možné jednoduše otevřít pomocí běžných prostředků. Z tohoto důvodu je také nutné dveře vždy zamykat.

 

Doplňující zabezpečovací prvky

Chcete-li mít jistotu, že se do vašeho příbytku nikdo nedostane, kromě osob s povolením – například uklízečka,  můžete vstupní dveře vybavit doplňujícími ochrannými prvky, jako jsou závory, dodatečné zámky nebo zástrče. Pokud v bytě či domě máte hodnotnější majetek, je vhodné si pro jeho uložení pořídit speciální ochranný prostor, který obvykle zajišťuje trezor. Otevření trezoru bez klíče je velmi složité. Firmy, které nabízí službu nouzového otevření trezoru, zpravidla musí narušit jeho konstrukci, aby se k jeho obsahu dostali.