Kdy je potřeba vyměnit zámek?

Výměna zámku je poměrně častým úkonem, pro který může existovat hned několik dobrých důvodů. Nejde o nic složitého, ale zároveň přináší nová zámková vložka větší pocit bezpečí a stupeň zabezpečení proti vniknutí nežádoucích cizích osob. V jakých případech budete potřebovat výměnu zámku a jak si s tím co nejlépe poradit?

Pro ochranu soukromí

Může se stát, že v bytě či domě bydlelo více lidí, kteří měli klíče. Jenže po rozchodu, rozvodu či rozhádání rodinných vztahů najednou nechcete, aby tyto osoby měly volný přístup do vašeho domova. Rozhodně nejde o nic výjimečného a jako řešení se nabízí právě výměna zámku. Budete tak mít jistotu, že nové klíče máte pouze vy a případně další lidé, kterým je svěříte. Vyhnete se nečekaným návštěvám a případným problémům.

Řešení při ztrátě klíčů

Ztratili jste klíče a máte pocit, že přeci o nic nejde, protože nikdo neví, kde bydlíte? Nikdy však s jistotou nevíte, jestli je to opravdu pravda. A jak se říká, že náhoda je blbec, tak přesně v tomto okamžiku, kdy vám vykradou byt kvůli ztraceným klíčům by to hodně zamrzelo. Nebuďte proto líní a pusťte se do výměny vložky. Pokud jde o klasickou a jednoduchou cylindrickou vložku, můžete to zvládnout sami. Při komplikovanějších bezpečnostních dveřích a zámcích se však vyplatí svěřit postup specializované firmě, aby byl výsledek co nejlepší.

V případě bydlení v nájmu

Další častou situací, kdy se řeší výměna zámku, je bydlení v nájmu. Jakmile se přestěhujete do nového pronájmu, je vhodné vyměnit zámek. Nikdy totiž nevíte, kdo zde bydlel před vámi a jestli si náhodou nenechal kopii klíče. Při výměně zámkové vložky v pronajatém bytě se vždy domluvte s majitelem a případně mu poskytněte jeden klíč pro případ havárie či jiného řešení. Jeho souhlas však nutný není, ale při stěhování je následně nutné uvést byt do původního stavu včetně navrácení starého zámku.

Co je potřeba sledovat při výměně zámku?

Nejlepším způsobem, jak správně a efektivně vyřešit výměnu zámku je pozvání zámečníka, který všechno zvládne během několika málo minut. Hodit se vám však mohou znalosti týkající se konkrétní použité cylindrické vložky. Při úvaze o výměně zámku může být vhodné zapřemýšlet také nad pořízením lepších vchodových dveří s vyšší úrovní zabezpečení.